2009. július 8., szerda

Citromos-zöldbabos ragu














Aki nem szereti a savanykás ízeket akkor ezt a receptet inkább mellőzze.
"Citromos és ráadásul még zöldbabos is!!" Ezek már eleve fekete pontokat eredményeznek a Zuramnál ételek terén. Mert a citrom az a legfinomabb fagyi, vagy jó a limonádéba, na de a tányéron???? Zöldbabot sem preferáljuk főleg főzelék formában. De aznap valahogy nem érdekelt. El kellett használnom a fagyasztóból a maradék zöldbabot és én amúgy is szeretem a citromos dolgokat ;)
Érdekes módon azért elfogyott az egész..... És jelentem nem én ettem meg a nagyját! :D

Hozzávalók:
4 szelet karaj husi
1 gerezd fokhagyma
2 marék zöldbab (fagyasztott)
só, bors
1 csipet borsikafű (csak azért mert nagyon szeretem)
fél citrom reszelt héja
kb másfél evőkanál citromlé kizárólag friss
2 dl tejföl
kb 1 evőkanál liszt
víz

A karaj szeleteket fel kell csíkozni kevés olivaolajon át kell pirítani.
Ezután következik a fokhagyma apróra vágva és a fűszerek, majd a citrom héja és leve.
Egy kis vízzel szükséges felönteni és lefedve párolni amíg félpuha lesz. Ekkor jöhet bele a zöldbab. Akkor jó, ha a zöldbab még kicsit roppan a hús pedig teljesen megpuhul. Ki kell keverni a tejfölt a liszttel (habarás következik) majd a ragu levéből kicsit át kell merni a tejfölös keverékbe (hőkiegyenlítés miatt), majd vissza kell önteni a keveréket a raguba. Érdemes jól elkeverni, melegítsük át de már ne forraljuk fel mert akkor a habarás összeugrik.

Párolt rizs a legjobb köret hozzá.

Csípős-savanyú kukoricaleves















Szinte semmi nem volt már otthon. Az szokásos konyhai alapkészletem is kezdett a nullára redukálódni.
Hűvös is volt, szükségünk volt valami melegre.
A hűtőben pangott egy darabka jobb napokat is megélt Erdélyi húsos szalonna.
A szekrényben még találtam egy doboz kukoricakonzervet.
Jó kis ízes mégis könnyű levest kanalaztunk röpke 20 perc múlva.
Igazi hóvégi kaja.

Hozzávalók:
1 kukoricakonzerv
1 kis tál apróra kockázott húsos szalonna
1 közepes fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál csípős paprikakrém
Pár evk fehérborecet ízlés szerint mennyire legyen savanyú
só vagy vegeta
bors,
csipet szárított petrezselyemlevél
2 tojás

A fazékban megpirítottam a húsos szalonna kockákat majd hozzákevertem a kockára vágott (nem kell nagyon apróra) vöröshagymát, fokhagymát és a kukoricát.
Fűszereztem a leves alapot, elkevertem benne a paprikakrémet és a borecetet. Felöntöttem annyi vízzel, hogy közepesen sűrű leves állaga legyen.
Felforraltam. Amikor forrt belepottyantottam a két elkevert tojást és gyorsan összekevertem a levest. (ahogy a tojáslevesnél szokták)

Nagyon olcsó, nagyon gyors, pikáns!

Csili Húsvéti kalácsa



















Régóta gyűjtöm a "főzős" újságokat: Nők Lapja konyha, Tina Extra, Fakanál, Burda Konyha, Mesterkukta és társait. Sokszor használom őket, bizonyos példányok már szinte rongyosak.
Egy régi Tina Extra Húsvéti számában található a kedvenc sós kalács receptem. Természetesen ezt sem betűről-betűre recept szerint készítem.
Sajnos most a költözés miatt minden újságom dobozokban van ezért nem tudom pontosan megadni, hogy melyik számában található az eredeti recept. Ígérem pótolni fogom.

Az alaprecept is nagyon finom. Óriásira dagad, foszlós. Anyósom már előre örül a Húsvétnak mert ehet a sós kalácsomból. Jól esik a tudat, hogy már évek óta hozzá tartozik a család Húsvéti menüjéhez. Minden évben egy kicsit jobb és jobb lett.

Az idei valamelyik újságomban még az eredeti kalács fonás technikáját is megadták. Talán Praktika volt... (Ezt is gyűjtöm....meg van majdnem az összes szám az elsőtől kezdve. Azért csak majdnem az összes, mert három példányt kölcsönadtam és az illető elfelejtette visszaadni... Sőőt! Arra sem emlékszik, hogy egyáltalán nála voltak. :( No comment! Megpróbálom, ha végre kikerülnek a dobozból felderíteni, melyik számok hiányoznak pontosan és talán sikerül pótolnom őket)

A saját verzióm szerinti hozzávalók (dupla adagból sütöm):
3/8 l zsírdús tej
75 dkg liszt (félfogós és sima vegyesen)
6 dkg friss élesztő
2 evk cukor
8 dkg Rama margarin
2 egész tojás
1/2 tk tengeri só
1 kis tál húsos szalonna lepirítva
1/2 evk kakukkfű
1 tk köménymag
1/2 kis gerezd zúzott fokhagyma
1 csipet bors (ne túl sok)
Tetejére a megkenéshez- 1 tojás sárgája és 1 evk tej kikeverve
Lehet a tetejére szórni tökmagot (4 dkg). Én mindig elfelejtek venni ezért ez ki szokott maradni.

A lisztet a sót a kakukkfüvet a köménymagot a borsot és a zúzott fokhagymát egy tálban elkeverem. A margarint felolvasztom. A tejet meglangyosítom. Kb 1 dl langyos tejben elkeverem az élesztőt és a cukrot- megfuttatom. Amikor már szép habos akkor beleöntöm a lisztes fűszeres keverékbe, hozzáütöm a tojásokat, beleöntöm az olvasztott margarint a pirított szalonna nagy részét (egy kicsit érdemes félre tenni a tetejére díszítésnek) és egy kevés tejet. Elkezdem összeállítani a tésztát. Jól dagasztható, rugalmas tésztának kell lennie. Fokozatosan adom hozzá a maradék tejet. Simára kidolgozom, dagasztom a tésztát, a tetejét belisztezem aztán letakarva pihentetem, kelesztem kb 45 percet. Amikor duplájára nő akkor kiborítom a tálból még egyszer jól átdögönyözöm aztán kalácsot fonok belőle. Megint letakarom a deszkán és pihentetem úgy 20 percet ezalatt még kel egy kicsit. Kikenek olajjal vagy margarinnal egy magasabb falú lábast, majd kilisztezem. A kalácsot úgy helyezem el körben a lábasban, hogy egy koszorút formázzon. Figyelem akkora lábast válasszunk, hogy ha a tészta duplájára kel majd sütés közben akkor is elférjen kényelmesen, de gusztusosan kilógjon belőle a teteje. Megkenem a tetejét a tojással elkevert tejjel. Megszórom kevés köménymaggal és kakukkfűvel illetve a maradék pirított szalonnával.

Előmelegített sütőben kb 170-180 fokon kb 25 percig sütöm. Sajnos minden tűzhely más. Másképp sül gázon, villanyon és légkeverésesben. Nézzünk rá sokszor mert, ha nagyon ég a teteje akkor takarjuk le fóliával. Tűpróbáig vagy addig sütjük amíg szép színe lesz.
Miután kivettük a sütőből hagyjuk a lábasban pihenni. Legyünk türelmesek, várjuk meg amíg langyosra hűl, különben szerencsétlen kalácskánk darabokban jön majd ki. Késsel óvatosan mozgassuk meg a kalácsot, válasszuk el az edénytől. A szokásos torta trükkel (lábas tetejére egy tálca---tálca lábas összefog egy mozdulattal megfordít, hogy tálca legyen alul--- majd süti aljára a tálaló tál--tálaló tál, tálca összefog, egy mozdulattal megfordít és sitty-sutty szépen díszeleg a tálon a süti)vegyük ki a lábasból és mint a tortát lehet szeletelni a népeknek :D

Igazi füstölt sonkával, tormával egyszerűen utánozhatatlan.

Íme még néhány Húsvéti kalács kép időrendben követik egymást a próbálkozásaim;)
























2009. július 6., hétfő

Mázas sonka, gesztenyés kelbimbó, Yorkshire- puding és ropogós krumpli
















Íme a 2008-as Karácsonyi menü! Jobb későn, mint soha :D

Nigella féle Yorkshire- puding:
Nekem nem lett olyan szépségesen levegős elsőre, mint Nigellának de majd még gyakorolom.

4 tojást 3 dl tejjel összekeverünk a robotgépben. 15 percig állni hagyjuk. Apránként hozzászitálunk 25 dkg lisztet. Ezután pihentetjük még egyszer, de nem kötelező. Tepsiben 15-20 percig sütjük.
Arra figyelni kell, hogy a tepsiben legyen elég olaj vagy zsiradék (Nigella libazsírral csinálta, ha jól emlékszem, mert azt nagyon forróra lehet hevíteni anélkül, hogy megégne), a tészta felúszik a tetejére, és hogy az olaj nagyon nagyon forró legyen, különben a tészta megszívja magát.


Gesztenyés kelbimbó:


1 kg kelbimbo, alját be kell vágni x alakban és főzd kb 5 percig. Lehet helyette fagyasztottat használni, ilyenkor ki kell előtte olvasztani.
250 g kockázott bacont piríts meg, adj hozzá kb 30 g vajat, 250 g egész gesztenyét (konzerv vagy főtt), kell még 60 ml Marsala / Madeira (én pezsgőt használtam az volt bontva), nagy csokor petrezselyem (só, bors).


A világ legropogósabb sültkrumplija:

Ízlés szerinti mennyiségű feldarabolt burgonyát elő kell főzni (kb 5 perc), majd leszűrni. Ezután búzadarával meg kell szórni és összeforgatni.
Egy tepsibe (Nigella alutepsit használt, így nem kell mosogatni)libazsírt tenni, felforrósítani és a krumplikat bele tenni. Kb 25 percet sütni a sütőben oldalanként.
Tényleg extrán ropogós lesz, ha a zsír elég forró volt.


Mázas sonka:


Nigella eredeti receptje: Aromatic spiced ham-- néven megtalálható.

A sovány sonkát előző nap előfőztem a következő lében:
2 liter vörösbor
2 fej tisztított és félbe vágott vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
5-6 szem szegfűbors törve
1 evk fekete bors törve
3 babérlevél
2 csillagánizs
1 evk mustármag
1 tk koriander mag
1 nagyobbacska fahéjrúd
A lében hagytam kihűlni a sonkát.

Másnap a mázat kikevertem:
4 evk csipkebogyó lekvár
1 tk fahéj
1 tk pirospaprika (lehet csípős is)
1 evk balzsamecet vagy vörösborecet
1 csipet só
Ez a máz nagyon pikáns és különleges. A mázat rákentem a sonkára és ropogósra sütöttem.
Minden elismerésem Nigellának az alapreceptért. A fűszeres lében a sonka vaj puhára fő és pácolódik. Szinte szétolvad az ember szájában, miközben a fűszeres és pikáns máz ropogós. Nem utolsósorban ahogy sül a sonka mindenfelé a Karácsony illata száll!
Imádtam, imádtuk.

Hagymaleves tojásrántotta csillagokkal
















Sok fajta hagymaleves recept létezik. Angol, Francia, Magyaros... Mindig úgy járok, hogy amikor a receptet olvasom már tovább is gondolom. Én még ezt tennék bele, vagy azt kihagynám. Szerintem ez a leves inkább Angolos beütést kapott.
Nem tudom, miért pont ez lett a tavalyi Karácsonyi menü levese, de kétszer is kértek belőle :) Nem bántam meg, hogy hagymaleves került az asztalra.

Hozzávalók:
1 kg hagyma vegyesen: vöröshagyma, póréhagyma, fokhagyma, lilahagyma, sonkahagyma
Minél több fajta hagyma, annál jobb lesz az íze.
1 evk vaj, két evk olivaolaj
2 evk mustár
1 pohár száraz fehérbor
1 evk barnacukor
1 közepes babérlevél
1 kvk borsikafű
2 szem szegfűbors
só, bors
víz vagy húsleves
Tálaláshoz, reszelt eidámi sajt és tojásrántotta csillagok.

A hagymákat megtisztítottam és felszeleteltem. A vaj és olivaolaj keverékén megpirítottam a barna cukrot majd ráöntöttem a felszeletelt hagymákat. Átforgattam.
Felöntöttem a fehérborral és ízesítettem a mustárral. Fűszereztem a borsokkal, borsikafűvel, sóval és a babérlevéllel, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy tartalmas de ne túl sűrű legyen. Fedő alatt addig főztem amíg a hagymák teljesen megfőttek. Kb 45 perc- 1 óra volt.

Forrón tálakba mertem megszórtam reszelt eidami sajttal és megdíszítettem tojásrántotta csillagokkal.

2009. július 2., csütörtök

Póréhagyma krémleves



















Minden krémleves ugyanúgy készül.
A zöldségeket megfőzik, párolják esetleg fűszerezik aztán turmixolják és felöntik.
Hogy min párolják: vaj, olaj, margarin
Hogy miben főzik: víz, alaplé
Hogy mivel öntik fel: víz, húsleves, bor, tej, tejszín, joghurt
az persze változik.

Ez egy teljesen egyszerű póréhagymaleves, szinte még fűszer sincs benne.

Hozzávalók:
1 póréhagyma
2 szem burgonya
Maradék húsleves vagy alaplé vagy két leveskocka és víz

bors
tej
margarin

A póréhagymát felszeleteltem, a felkockázott burgonyával margarinon megfutattam, sóztam, borsoztam majd felöntöttem az előző napi maradék húslevessel. Lefedve addig főztem amig a hagyma teljesen megpuhult. A tűzről levéve összeturmixoltam a keveréket és felöntöttem tejjel, majd kicsit vissza kell rakni forralni.
A tej és a húsleves csak úgy szemre kerültek bele. Ha sok húslevest adtunk az elején hozzá akkor kevesebb tej kell bele.
Azért arra oda kell figyelni, hogy a húsleves lazán lepje el a póréhagymákat de ne egy csepp póréhagyma úszkáljon egy egész fazék húslevesben.

Nem volt otthon Nagyi által előre pirított zsemlekocka... Én meg lustva voltam pirítgatni ezért sajt került a tetejére tálaláskor.

Kentucky csirkecombok



















Persze mindenki tudja, hogy az eredeti KFC recept az szigorúan titkos. Állítólag még gyógynövények is vannak benne. Én nem éreztem az eredeti ízén sem gyógynövényeket, azt azért hozzáteszem, hogy a legtöbb fűszer gyógynövény is egyben tehát tulajdonképpen lehet benne valami.

Kiváncsiságból kipróbáltam a boltban kapható azt hiszem Kotányi Kentucky csirke fűszerkeveréket is. Finom volt, de persze nem pont olyan, mint amit az étteremben adnak.

Ennek a receptnek az ősét egy angol nyelvű honlapon olvastam.

Hozzávalók:
Természetesen csirkecombok (érdemes külön venni a felső- alsó combokat, jobban átsül)
Liszt
Tojás
Zsemlemorzsa
Olaj a sütéshez


A fűszerkeverék hozzávalói:
1 evk curry por
1/2 tk pirospaprika
1 evk vegeta vagy ételízesítő, esetleg só
1 evk tárkony
1 evk turbolya
1 evk snidling
1 evk szárított petrezselyem
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 evk cayanne bors
Ízlés szerint fekete bors őrölt
1 tk paprika krém a tojásba (Pisti-- ez persze az eredeti receptben nem szerepelt)

A húst enyhén sózzuk, mert a keverék is sós lesz.
A panírozni kell a csirkecombokat a szokásos módon (liszt-tojás-morzsa), csak itt most a fűszerkeverék felét a lisztbe a másik felét a morzsába kell keverni.A Pistit és a zúzott fokhagymát pedig a tojásba. Utána jöhet az olajos fürdő.
Nagymamámtól azt tanultam, hogy a csirke akkor sül át egészen és nem marad a csontnál véres (amit utálok), ha először nagy lángon sütjük, és utána alacsonyabb hőfokon sütjük készre.

Azért arra érdemes vigyázni, hogy ne használjuk el az összes keveréket, ha csak két csirkecombot sütünk ki, mert akkor nagyon tömény lesz.
El lehet tenni üvegben későbbre is.

Nos ez sem lett az eredeti ízhatás de az biztos, hogy jó ízes volt.

Zsályás-gyöngyhagymás spagetti
















Nagyon szeretem az intenzív fűszeres ízű ételeket, az ízkombinációkat. Szerintem egy étel akkor jó, ha van íze. Nem vagyok a “só-bors-pirospaprika-majoranna” fűszerezés párti. Elismerem, ez a kombináció is nagyon fínom, de nem minden ételhez és nem CSAK ez folyamatosan.
Régi vágyam, hogy elkészítsek egy saját province-i fűszerkeveréket! Abban szinte az összes fűszer benne van még levendula is. Előbb- utóbb ennek is eljön majd az ideje :D

Amikor csak magamnak vagy a családomnak főzök, nem fogom vissza magam bátran szórok ebből is abból is. Amikor azonban másoknak is főzök akkor óvatosabb vagyok, hogy ne legyen “csííípőőőőős” (értsd borsos) vagy “túúúúl fűszeres” (értsd van íze)—mindenki gondolja hozzá a nyávogós-finnyázós hanghordozást ;)

Na jó előbukkant belőlem a gonosz banya! Elnézést. Persze nem vagyunk egyformák. Mindenki más otthoni ízekhez van hozzászokva.

A zsályával én is óvatosan bánok mert nagyon intenzív fűszer és tényleg eltudja rontani az ételt, ha túl sokat sikerül beleszórni.

Ezt a receptet viszont annak is érdemes kipróbálni aki kicsit bátortalan a fűszerekkel kapcsolatban.


Hozzávalók:
2 teljes csirkecomb, kicsontozva, csíkokra vágva
1 konzerv gomba (ha van éppen friss apró fejű gomba akkor az még jobb)
2-3 evőkanál ecetes gyöngyhagyma vagy kinek mennyi szimpatikus- nem kell leöblíteni
1/2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál vaj ( itt most szigorúan vaj, mert a zsályával együtt verhetetlenek)
1 tk szárított, morzsolt zsálya
só, bors ízlés szerint
2-3 dl főző vagy sima tejszín
Spagetti két személyre (két marék)
.
Az egyik evőkanál vajon megpirítom a csirkecomb csíkokat. Jöhet bele a só és a bors, a zúzott fokhamgya. Amikor a csirkecomb csíkok szépen megpirultak akkor beleszórom a zsályát, felöntöm az egészet vizzel, lefedem és párolom amíg a husi puha nem lesz. Ha a hús megpuhult akkor teszem hozzá a gombát és gyöngyhagymát (ha a gomba nem konzerv akkor a hússal együtt kezdem el főzni). Összeforgatom a ragut és hozzákeverem a másik kanál vajat, majd felöntöm a tejszínnel, hogy krémes és gazdag legyen a szósz.

Kifőtt spagettira szedem és a Zuram elé penderítem. :)

Borsós-mentás ragu
















Ez a kissé elhanyagolt ragu még 2008 novembere körül készült..... Szánom- bánom, hogy ezt a fél évet kihagytam, de nem magyarazkodnék még magamnak sem. Így alakúlt.
Ám de most pótolom!! :)

Szóval. Kedvenc ízkombinációm borsóhoz a petrezselyem- tárkony- menta! Még a borsófőzelékbe is csempészek kicsit az utolsó két fűszerből. Nem is tudom valahogy egész más hangulatba és ízvilágba emeli a hétköznapi borsót.

Hozzávalók:
2 fél csirkemell
15-20 dkg fagyasztott vagy friss zöldborsó
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál vaj
bőven aprított friss petrezselyem ízlés szerint
1 kvk szárított menta
1 tk szárított tárkony
1/2 pohár fehér bor
só, bors ízlés szerint

Párolt rizs és reszelt sajt a tálaláshoz.

Amíg a rizs fő, a ragu is elkészül. A vajon átfuttattam az apróra vágott fokhagymát majd hozzáadtam a kockákra vágott csirkemellett. Fehéredésig pirítottam. Majd belekerült a só, bors és a fűszerek. Felöntöttem a fehér borral és picit a husit átpároltam. Hozzákevertem a fagyasztott zöldborsót és készre főztem, a végén még szórtam rá egy kis friss petrezselymet és reszelt sajtott tálaláskor.
Ennyi!